Navštivte České Švýcarsko
Pravčická brána je největší přirozená brána na evropském kontinentu. Jde o největší atrakci, kvůli které České Švýcarsko navštěvuje pravidelně spoustu turistů z celého světa. V národním parku je toho ale k vidění mnohem více. Tady jsou naše tipy.
Pýchou parku jsou pískovcové útvary. Skalní věže, brány, stěny nebo hrádky jsou poklad, který turisté v oblasti rozkládající se na Děčínsku houfně obdivují. Ne nadarmo podobné útvary využívají online casina pro autentický design svých stránek. Kromě pěších si tu na své přijdou i cyklisti, na které tu čeká celá síť cyklostezek. Krásu parku si můžete prohlédnout prostě tak, jak je vám to maximálně příjemné.
Národní park České Švýcarsko se rozkládá na 79,23 km2 a na německé straně hranic na něj navazuje o něco větší LSG Sächsische Schweiz (čili Chráněná krajinná oblast Saské Švýcarsko). O té třeba v některém z příštích článků. Zejména místní rádi hovoří o celistvé oblasti Českosaského Švýcarska.
Pravčická brána se zámečkem Sokolí hnízdo
Pravda, symbol Českého Švýcarska vynechat nemůžeme, i když toho o něm bylo všude napsáno už docela dost. Jde o národní přírodní památku, největší přirozenou skalní bránu na evropském kontinentu, která naprosto uchvacuje svými rozměry – rozpětí oblouku u dna dosahuje 26,5 m, výška otvoru činí 16 m, šířka 7-8 m a minimální tloušťka 3 m. Vrcholová plošina brány se nachází úžasných 21 m nad jejím dnem.
Pravčická brána je symbolem Českého Švýcarska. Jde o největší přirozenou bránu na území Evropy.
K Pravčické bráně můžete dojít po upravených stezkách, na jednotlivé vyhlídky pak vedou schůdky. Nejedná se o žádný hazard se životem. S tímto skalním útvarem je neodmyslitelně spjat výletní zámeček Sokolí hnízdo, který byl vybudován už v roce 1881 na místě, kde původně stála dřevěná chatrč sloužící jako výčep. Původně byl zámeček určen pro ubytovávání hostů zdejšího rodu, dnes je zde galerie a restaurace.
Projeďte se loďkami v soutěskách
Další pýchou, která láká i rodiny s dětmi, je Tichá a Divoká soutěska, v nichž se uskutečňují tradiční projížďky na pramici na řece Kamenici. Dříve byla řeka v oblasti velmi divoká a nedalo se po ní takto plout, zásluhou knížete Edmunda Clary-Aldringena zde vznikly jezy a splavy, odpočívadla a turistická stezka. V soutěskách se turisté plaví už od roku 1890 a jejich návštěvy trvají dodnes.
Proplutí soutěskami je jedním z nejbáječnějších zážitků, jaké si můžete z Českého Švýcarska odvézt. Chcete-li spojit výlet k soutěskám s objevováním Pravčické brány, vydejte se brzy ráno z parkoviště nad Hřenskem k Pravčické bráně, z ní potom na Mezní Louku, na Tichou a Divokou soutěsku a následně zpět do Hřenska. Jednoduše se však můžete na projížďku na pramici dostat z Hřenska po dvou kilometrech chůze proti proudu řeky. Podobně snadno se můžete dostat k soutěskám z Mezné, Mezní Louky nebo Růžové.
Svůj název získal NP České Švýcarsko analogicky podle Saského Švýcarska. Oblast na území Německa byla Švýcarskem nazývána už od 18. století, kdy ji takto pojmenovali švýcarští malíři Adrian Zingg a Anton Graff, kteří působili na drážďanské akademii. Krajina podél Labe, kterou často malovali, jim připomínala jejich domovinu. Výstavní přírodní památku, kterou si nesmíte nechat ujít, je Dolský mlýn v Jetřichovicích.